Naše kronika

 • 29.07.2015 16:35

  Ohlédnutí Katky Neubauerové za Festivalem o těhotenství, porodu a rodičovství

  18.–24. května 2015 se v Praze konal 10. ročník Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v rámci Světového týdne respektu k porodu. V pátek 22. května na něm vystoupila i lektorka a poradkyně Dobříšku Katka Neubauerová s přednáškou „Nošení dětí v šátku“.

  „Tento rok jsem měla možnost na této tradiční akci přednášet pro (většinou) nastávající maminky na téma nošení miminek v šátku. Pro mě osobně to byla jedinečná zkušenost. Kurz šátkování se snažím organizovat tak, abychom byli v co nejmenším možném počtu a aby byl zajištěn individuální přístup pro každou maminku.  Zde se sešlo více jak 30 žen, které si přišly poslechnout o tom, jak šátkovat.  Takže tak trochu krok do neznáma. Ale kdo nic nezkusí, nic nezkazí.  Z přednášky jsem měla nakonec velkou radost, dobrý pocit a pozitivní odezvu.  

  Povídaly jsme si o nošení v šátku v širším pojetí, v kontextu podmínek moderní společnosti, kdy často setrváváme ve statické poloze a miminka tudíž mohou častěji v šátku plakat, protože potřebují právě pohyb.  Měla jsem možnost se podělit s maminkami o zkušenosti z praxe - jak uklidnit plačící miminko, proč miminko v šátku pláče, jaké jsou nejčastější problémy při vázání, na co si dát pozor vzhledem k průběhu vázání a technice úvazu.

  Jedna z otázek byla, zda lze kojit miminko v šátku. Čerstvě obohacena informacemi z kurzu laktačního poradce jsem v tomto směru byla dost opatrná s výhradní podporou maminek. Kojit v šátku ano, ale je nutné mít samotné kojení a šátkování zvládnuté, pak lze obojí propojit. Nesprávná poloha miminka u prsu je častou příčinou ragád a bolesti při kojení. Pokud nemáme kojení zautomatizované a bez obtíží, tak učit se kojit v šátku vnímám jako celkem obtížný úkon. Na základě této otázky jsem také napsala seminárku k ukončení kurzu laktačního poradce o kojení v šátku.

  Zde jsem si při psaní uvědomila a naplno pocítila trochu lítost, že jsou tradiční kolébky (typ úvazu) v současné době tak zatracovány. Ovlivněna šířícím se trendem odsouvat kolébky jsem byla připravena maminkám ukázat pouze vázání vertikálního úvazu, jež je propagován zejména z hlediska etnologického. Na přednášce si však posluchačky vyžádaly také kolébku. Zde se mi otevřely oči, že nemohu jít cestou toho, co velí trend jiných poradců, ale cestou, kterou si vybrala klientka. Toto mi potvrdil i následující kurz šátkování, kdy nastávají maminky měly opět větší zájem se naučit kolébku než vertikál. Oba úvazy mají svá pro a proti v oblasti obtížnosti techniky úvazu a ze zdravotních aspektů. Avšak oba úvazy jsou vhodné pro miminka od narození, pokud jsou správně uvázané.

  Padla i otázka, zda jít na kurz šátkování před porodem nebo po porodu již s miminkem? Zde je odpověď dost individuální, avšak určitě (stejně jako u kojení) je dobré se o nošení co nejvíce dozvědět již před porodem. V této době jdou informace do hlavy o něco lépe než po porodu, i když zatím chybí zkušenost manipulace s miminkem. Po porodu jsme již naladěni na miminko, jsme s ním v úzkém vztahu a sem již rozum nepatří, zde velí hormon lásky oxytocin. Naučit se techniku vázání jednoho či dvou základních úvazů před porodem je jen k dobru. A pak po porodu, pokud nastane „pocit nejistoty, miminko v šátku pláče, nemáte z úvazu dobrý pocit“, je dobré vyhledat poradkyni a společně najít, kde je dobré zapracovat na úvazu, aby byl v pořádku.

  Na konci přednášky si maminky prohlédly šátky a mohly si je i vyzkoušet. Zkusit si více druhů látek, z nichž jsou šátky vyrobené, vám dá přehled a zkušenost, jak se vlastně látky od sebe kvalitativně liší. Pokud si vyberete dobře šátek již před porodem a k nošení přistupujete pragmaticky, prakticky a střízlivě, můžete být spokojeni s jedním až třemi šátky celé nosící období.“

  Katka Neubauerová

   

  Pokud se zajímáte o šátkování, můžete se obracet na Katku prostřednictvím e-mailu katkaen@email.cz nebo telefonu 775 387 989.

   

  Článek v nezkrácené podobě najdete na stránkách www.katkaen.cz.

 • 20.07.2015 10:45

  Drahlínské setkání

  aneb jak se Dobříšek aktivizoval a pozitivizoval s kreativní terapeutkou Evou Fenclovou v neděli 19. července 2015.

   

 • 02.07.2015 15:42

  Zasedání Členské schůze

  Na zasedání Členské schůze ve čtvrtek 25. 6. 2015 byly zvoleny za členy

   

  Rady

  Lucie Bubancová,

  Petra Klusová,

  Daniela Koubková,

  Mgr. Ivana Nalezencová,

  Mgr. Kateřina Neubauerová, DiS.,

  Eva Šejnová,

  Mgr. Michaela Zídková;

   

  Kontrolní komise

  Bc. Markéta Chytrá,

  Ing. Jana Kořínková,

  Dana Vokurková.

   

   

 • 02.07.2015 14:15

  Červnové akce

  V sobotu 13. 6. 2015 se Rodinné centrum Dobříšek prezentovalo na regionálních trzích informačním stánkem. Kromě zajímavých informací byly pro kolemjdoucí nachystány výborné domácí perníčky.

  Téhož dne odpoledne vystoupili svěřenci Renaty Kubátové ze 3 tanečních kroužků (Taneční průprava, Dance mix, Taneční skupina Reçaist) na akci Zámek dětem

  Taneční skupina Reçaist reprezentovala Dobříšek i na Gymnastické akademii v pátek 19. 6. 

  Všem vystupujícím velice děkujeme.

  Ve středu 17. 6. proběhlo v Dobříšku tradiční setkání lektorů na konci školního roku.

 • 09.06.2015 11:12

  Divadélko o Karkulce

  Krásným divadelním představením se v pondělí 8. června 2015 "předprázdninově" rozloučily děti z kroužku Dílnička domácího tvoření. Pod vedením lektorky Katky Neubauerové si děti vyrobily loutkové divadlo a nacvičily pohádku o Karkulce, kterou předvedly svým rodičům, sourozencům a kamarádům. Za odměnu si pochutnaly na dortíku.

   

 • 04.06.2015 12:25

  Beseda o očkování

  Beseda o očkování s Martinou Suchánkovou z o. s. ROZALIO - středa 3. 6. 2015.

   

 • 03.06.2015 20:12

  Jarní hlínování pro ženy

  Ve středu 3. 6. 2015 byl zakončen cyklus "Jarní hlínování aneb jarní setkání s keramickou hlínou pro ženy" s lektorkou Mgr. Evou Fenclovou (předchozí setkání - 29. 4., 6. 5., 13. 5., 27. 5.).

  Ženy měly v průběhu 5 setkání možnost si "osahat" keramickou hlínu a vyzkoušet si rozmanité způsoby práce s hlínou. Domů si pak odnášely drobná dílka, ale především radost z tvoření a dobrý pocit. Díky hlínování se na chvilku mohly odprostit od každodenních starostí, vypnout hlavu a zaměstnat ruce.

   

 • 02.06.2015 11:49

  Den pro děti

  V pondělí 1. 6. 2015 pořádalo Rodinné centrum Dobříšek ve spolupráci s Městskou knihovnou Dobříš "Den pro děti".

  Na dobříškovském hřišti se to dětmi jen hemžilo. Největším lákadlem byl samozřejmě skákací hrad, ale i na píškovišti a ostatních herních prvcích bylo živo. Takže výborné domácí občerstvení se setkalo s úspěchem a pomohlo doplnit energii. Herna posloužila díky nové velké stavebnici hradu a šikovné mamince jako prolézací dráha. V závěru odpoledne dorazili i první účastníci hry pořádané knihovnou.

   

 • 02.06.2015 06:49

  Cyklostezka

  I přes nepřízeń počasí v sobotu 30. 5. 2015 se Cyklostezka na Vlašce těšila velkému zájmu - zúčastnily se jí celé rodiny od nejmenších dětí až po babičky a dědečky. Na trať vyrazilo 76 dětí, na které v cíli čekaly drobné odměny - sladké medaile, omalovánky, pastelky, bublifuky aj.

   

  Velice děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se do akce zapojili.

  Za podporu akce děkujeme Obchodnímu středisku Bedřich a SK Vlaška.

   

 • 25.05.2015 09:53

  Dobříšek ve skalách

  Černolické skály - 24. května 2015

 • 25.05.2015 09:13

  Máme nový hrad, přijďte si k nám hrát!

 • 25.05.2015 07:09

  Májové slavnosti

  Na letošních Májových slavnostech (23. 5. 2015) opět výborně reprezentovali Dobříšek svěřenci Renaty Kubátové z kroužku Taneční průprava, Dance mix a taneční skupiny Reçaist. Diváci díky nim mohli zhlédnout 6 krásných tanečních vystoupení.

  V parku u "kina" Dobříšek pro děti připravil výtvarnou dílničku a velkému zájmu se těšil především skákací hrad.

   

  Velice děkujeme vystupujícím za jejich úžasné výkony a lektorce Renatě Kubátové za skvělou přípravu. Děkujeme rovněž všem, kteří pomáhali Dobříšku během Májových slavností.

   

   
   

 • 22.05.2015 09:49

  První pomoc

  Ve čtvrtek 21. května 2015 proběhlo v Dobříšku základní školení první pomoci. Mgr. Jiřina Soukupová instruovala a názorně předvedla poskytnutí první pomoci při nejčastějších rizikových stavech, základy resuscitace i správné komunikace se složkami integrovaného záchranného systému. Díky lektorce i praktickému nácviku odcházeli účastníci kurzu s vědomím, že dokáží pomoci, kdyby bylo třeba.

   

 • 20.05.2015 12:39

  Den otevřených dveří

  15. květen je Dnem rodin a v Rodinném centru Dobříšek bylo mimořádně otevřeno až do 15 hodin. Vstup byl v tento den zdarma a na návštěvníky čekalo i malé občerstvení. Děti nejvíce ocenily skákací hrad, na který se můžete těšit zase 1. června v rámci Dne pro děti. 

   

 • 18.05.2015 15:15

  Katka Neubauerová v Sama doma

  18. 5. 2015 vystoupila lektorka a poradkyně Dobříšku Mgr. Kateřina Neubauerová, DiS. v pořadu České televize Sama doma na téma "Empatické rodičovství". 

   

  Záznam pořadu naleznete ZDE.

   

   

<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Kontakt

RC Dobříšek, z. s.
Na Nábřeží 1650
263 01 Dobříš

provozní
tel. 608 906 559

administrativa
tel. 603 199 265

 

Úřední hodiny v RC

Po-Pá 8-12 hod.

 

Úřední hodiny v RC Dobříšek
Po-Pá 8-12 hod.
V jiné hodiny po domluvěů

 

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode